Zasady bezpiecznej jazdy

Data dodania: 13.04.2017


Umiejętność prowadzenia auta w niesprzyjających warunkach bardzo ważna dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Najlepszym sposobem na sprawne wykonywanie manewrów w niekomfortowych sytuacjach jest poprawne uruchomienie systemu ABS lub systemu kontroli trakcji. Jednak zanim to zrobimy, musimy poznać podstawowe fakty na temat działania tych systemów oraz poznać główne zasady bezpiecznej jazdy.

Utrzymanie opon w dobrym stanie technicznym jest niezbędne dla zachowania dobrej przyczepności na drodze. Należy regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, a także kontrolować proces ścierania się bieżnika. Jeśli opony samochodowe nie są odpowiednio przystosowane do jazdy, znacząco wpływa to na przyczepność auta do jezdni. Ponadto należy zadbać, aby gumy były właściwie dopasowane do pojazdu – zapewni to równowagę i wsparcie podczas jazdy po mokrych i oblodzonych powierzchniach.

System kontroli trakcji (w skrócie m.in. ASR, ASC+T, DSC, TC, TCS, TRC) zapobiega nadmiernemu poślizgowi kół podczas przyśpieszania. Ten mechanizm zwiększa bezpieczeństwo czynne, nie dopuszczając do utraty kontroli nad pojazdem.

System ABS, czyli element układu hamulcowego zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania jest uważany za najlepszy mechanizm pozwalający na sprawne wykonywanie manewrów. Kiedy w trakcie jazdy spanikujemy lub użyjemy zbyt wielkiego nacisku na pedale hamulcowym, koła zablokują się, przez co w bardzo łatwy sposób możemy tracić kontrolę nad pojazdem. Sprawnie działający system ABS zapobiega temu procesowi, pod warunkiem, że w tym samym czasie zastosujemy się do zasad prawidłowego hamowania. Jeśli nie jesteśmy pewni czy w auto wyposażone jest w system kontroli trakcji lub ABS, należy sprawdzić instrukcję obsługi lub po prostu spytać sprzedawcę lub pracownika wypożyczalni samochodów, z usług której korzystamy.

wypożyczalnia samochodów Kołobrzeg

Jeśli nie znamy podstawowych zasad prawidłowego hamowania, uruchomione systemy wspomagające pracę auta nie będą nam w stanie pomóc. Odpowiednia wiedza na temat prowadzenia auta uchroni nas przed spowodowaniem lub udziałem w wypadku drogowym. Istotne jest to, aby podczas hamowania z uruchomionym systemem ABS położyć stuprocentowy nacisk na pedał hamulca i nie odpuszczać. Jadąc za innym pojazdem należy zachować bezpieczną odległość, najlepiej równą drodze hamowania. Stosując się do tych zasad, system kontroli trakcji oraz ABS pomogą uchronić nas przed spowodowaniem poważnych wypadków.

Znajomość obsługi systemu ABS i sytemu kontroli trakcji pozwoli zachować bezpieczeństwo podczas jazdy, dlatego warto używać aut, które są wyposażone w te systemu. Przykładowo, takie modele można znaleźć
w ofercie firmy fadoauto.pl. Wypożyczenie w pełni wyposażonego pojazdu pozwoli nam się przekonać, jak takie auto zachowuje się na drodze. Będziemy mogli również poczuć, jak działają systemy wspomagające jazdę.