Wynajem samochodu krok po kroku

Data dodania: 14.10.2016


Wynajem samochodu nie jest obecnie zarezerwowany jedynie dla firm. Coraz bardziej liczna grupa klientów to osoby prywatne, które decydują się na wypożyczenie auta na swój własny użytek. Nic dziwnego – koszty związane z taką usługą nie należą do najwyższych, wybór modeli w wypożyczalniach jest na tyle rozbudowany, że każdy znajdzie coś dla siebie, a same formalności również nie sprawiają problemów. Oto jak wygląda wynajem samochodu krok po kroku.

Znajdź wypożyczalnię

Pierwszy krok to znalezienie odpowiedniej firmy, która oferuje wynajem samochodów (zobacz: wypożyczalnia samochodów Szczecin). Na rynku nie brakuje zarówno zaufanych i renomowanych wypożyczalni, jak i nieuczciwych pseudo-spółek. Po czym poznać dobrą firmę? Na pewno warto zacząć od sprawdzenia strony internetowej, profilu w mediach społecznościowych i opiniach innych klientów – jeśli nie natrafimy na nic niepokojącego można zobaczyć jakie modele ma w swojej flocie wypożyczalnia lub udać się do firmy bezpośrednio.

Wybierz model

Kolejną decyzją jest wybór odpowiedniego modelu samochodu, który najlepiej spełni nasze oczekiwania i potrzeby. Zazwyczaj najmniej zapłacimy za wypożyczenie małych aut miejskich, średnia półka cenowa to kompaktowe samochody osobowe, a najwyższe ceny dotyczą modeli klasy premium lub pojazdów dostawczych.

Zarezerwuj pojazd

Jeżeli wiemy już jaki samochód najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku można przystąpić do rezerwacji pojazdu. Dzięki temu najemca ma pewność, że interesujący go model będzie dostępny w wybranym terminie. Rezerwacji zazwyczaj można dokonać nie wychodząc z domu – za pośrednictwem internetowych formularzy lub kontaktując się z pracownikami firmy telefonicznie.

Przeczytaj umowę

Teraz czas na uważną lekturę umowy wynajmu. Warto przejrzeć ją punkt po punkcie, zwracając uwagę na obowiązki obu stron i postępowanie w przypadku ich niedotrzymania. Jako najemców, powinny nas interesować między innymi takie kwestie jak: limit kilometrów, zakaz palenia w samochodzie czy postępowanie w razie stłuczki lub otrzymania mandatu.

Ruszaj w drogę

Zanim wyjedziemy z siedziby wypożyczalni będziemy musieli podpisać protokół, w którym potwierdzimy stan techniczny i wizualny pojazdu. W trakcie jazdy warto pamiętać między innymi o tym, czy obowiązuje nas wcześniej wspomniane ograniczenie kilometrów oraz o tym, kto ma prawo zasiąść za kierownicą.

Przygotuj auto do zwrotu

Po udanej wyprawie i użytkowaniu samochodu czas przygotować się do jego zwrotu – we wcześniej ustalonym miejscu lub w siedzibie firmy. Pracownik wypożyczalni sprawdzi czy podczas wynajmu nie doszło do żadnych uszkodzeń pojazdu, korzystając z wcześniej sporządzonego protokołu. Jeśli wszystko jest w porządku klient zwraca komplet dokumentacji i kluczyki, a w zamian otrzymuje zwrot wpłaconej kaucji.


Cennik Auta Dostawcze