Nagła awaria samochodu – co robić?

Data dodania: 14.09.2016


Sprawny samochód to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa jazdy, ale także spokoju podczas każdej podróży. Regularne przeglądy techniczne mają na celu właśnie wykrywanie jakichkolwiek usterek i zapobieganie awariom, jednak w praktyce trudno ustrzec się przed różnego rodzaju niespodziewanymi uszkodzeniami pod maską. Niezależnie od tego czy taka usterka zaskoczy nas tuż pod domem, w centrum miasta czy na długiej trasie, zawsze jest to stresujące wydarzenie. Jak należy się zachować, kiedy nieoczekiwanie auto odmawia posłuszeństwa i przydarza nam się awaria samochodu?

Pierwsza reakcja

Jeżeli nagle w trakcie jazdy auto z niewyjaśnionych przyczyn zatrzymuje się albo zaczyna reagować w niecodzienny sposób reagować na wydawane przez nas komendy prawdopodobnie coś niedobrego dzieje się pod maską.

Ale awaria samochodu może dać o sobie znać także w nieco mniej dotkliwy sposób, co nie oznacza, ze powinniśmy zbagatelizować objawy usterki. Chodzi o sygnały, jakie nasz samochód pokazuje na desce rozdzielczej w postaci za pośrednictwem lampek kontrolnych. Jak wskazują specjaliści z wypożyczalni Fado, co do zasady:

  • zielone kontrolki mają charakter informacyjny, na przykład pokazują włączenie kierunkowskazów, świateł czy aktywny tempomat;
  • żółte kontrolki mówią o wykryciu problemu, sygnalizując konieczność dokładnego sprawdzenia wykrytej awarii, na przykład usterka układu ABS lub systemu ESP, włączony hamulec postojowy, przepalone żarówki czy niewielka ilość płynów eksploatacyjnych;
  • czerwone kontrolki sygnalizują poważną awarię pojazdu, która wymaga natychmiastowej interwencji ze strony kierowcy lub specjalistów, między innymi przegrzanie silnika, niesprawny układ hamulcowy czy chociażby niezapięte pasy bezpieczeństwa.

Pojawienie się żółtych lampek kontrolnych nie wymaga zatrzymywania pojazdu, jednak sygnalizowany problem nie powinien być ignorowany przez kierowcę. Natomiast jeżeli przed naszymi oczami zaświeci się któraś z czerwonych kontrolek niezwłocznie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, trzeba zatrzymać pojazd i usunąć usterkę.

Pierwsze, co należy zrobić w sytuacji awarii samochodu, to zadbać o to, aby nie blokować ruchu drogowego – za niedopełnienie tego obowiązku może nam grozić mandat karny. Kiedy już pojazd znajduje się w odpowiednim, bezpiecznym miejscu można przystąpić do wstępnych oględzin awarii – być może jest to drobna usterka, którą można szybko usunąć. Jeżeli nie, trzeba podjąć kolejne kroki.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Najmniej problemów w takich sytuacjach mają kierowcy z wykupionym ubezpieczeniem AC. Autocasco zapewnia nam, w zależności od szczegółów zawartych w umowie polisy, ochronę pojazdu przed uszkodzeniem, kradzieżą czy zniszczeniem. Ale umowa AC może obejmować także zapewnienie pojazdu zastępczego czy organizacja pomocy drogowej i transportu samochodu, który uległ awarii.

Najbardziej kosztowym rozwiązaniem będzie wezwanie przypadkowej pomocy drogowej – niestety korzystanie z usług takich firm nie należy do najtańszych i nasz portfel na pewno to odczuje. Alternatywą będzie pomoc znajomego kierowcy, który pomoże nam odholować auto do warsztatu – pamiętajmy, że holowanie jest zabronione między innymi, jeśli awarii uległ układ hamulcowy albo kierowniczy lub samochód wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów.

Awaria… i co dalej?

Naprawa uszkodzonego samochodu może zająć fachowcom kilka godzin, parę dni lub nawet tygodni. Trzeba się liczyć z tym, że serwis może potrzebować czasu na skompletowanie części zamiennych i wykonanie niezbędnych napraw. Co zrobić jeśli pojazd jest nam niezbędny do codziennego funkcjonowania? Coraz częściej w takich sytuacjach właściciele aut kierują się do wypożyczalni samochodów w Szczecinie, Warszawie, Poznaniu czy innych – mniejszych i większych miastach Polski.

Oferta takich firm nie jest skierowana wyłącznie do przedsiębiorców, którzy szukają alternatywnych rozwiązań dla umów leasingowych. Oferta wypożyczalni pozwala na dostosowanie umowy do potrzeb klienta, wobec czego nie ma problemu z wynajęciem pojazdu nawet na jeden lub kilka dni, do czasu aż nasze auto zostanie naprawione i będzie gotowe do ponownego użytku.