Kiedy wymienić opony

Data dodania: 15.12.2016


Posiadanie własnego samochodu to wygoda, ale także odpowiedzialność. Trzeba umieć dbać o swój pojazd, opłacać ubezpieczenie, pilnować terminów przeglądów i zmieniać opony w odpowiednim czasie. Nie da się uniknąć tych obowiązków, chyba że korzystamy z wynajmu długoterminowego wypożyczalni samochodów Szczecin. W innym wypadku sami musimy się zatroszczyć o auto. Dziś dowiemy się, kiedy wymienić opony.

Opony zimowe

Dlaczego zmieniamy opony na zimowe? Chodzi przede wszystkim o przyczepność auta. Na mokrej nawierzchni płaskie letnie opony tracą przyczepność, dlatego zimowe ogumienie wyposażone jest w głębsze bieżniki, które sprawnie odprowadzają wodę. Dzięki temu spada prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg oraz skraca się droga hamowania. Duże znaczenie ma również mieszkanka gumowa, która zawiera dodatkową krzemionkę.

Umownym momentem do wymian opon letnich na zimowe jest spadek temperatury do 7 stopni Celsjusza. Mimo wszystko kierowcy najczęściej czekają do pierwszych przymrozków, ponieważ chcą jak najbardziej ograniczyć czas użytkowania zimowego ogumienia. Jest ono bardziej elastyczne od letniego, dlatego szybciej się zużywa. Natomiast jeśli będziemy czekać do ostatniej chwili, natrafimy na długie kolejki w warsztacie. Można ich uniknąć, zmieniając opony pod koniec października. Warto również wcześniej pomyśleć o ich kupnie, ponieważ poza sezonem mamy szanse na znaczne zniżki.

wypożyczalnia samochodów Kołobrzeg

Opony letnie

Sygnałem to zmiany opon na letnie to znów umowne 7 stopni Celsjusza. Jednak pamiętajmy, ze jedna jaskółka wiosny nie czyni – gdy termometr osiągnie odpowiednią temperaturę, należy odczekać parę dni i upewnić się, czy nie jest to krótkotrwała poprawa pogody. Niektórzy kierowcy czekają ze zmianą nawet do kwietnia, bo i wtedy zdarzają się przymrozki.

Opony nowe

Po jakimś czasie przychodzi moment na całkowitą wymianę opon. Specjaliści mówią, że nie powinny być one starsze niż 10 lat, ale praktyka pokazuje, że 6 lat może być maksymalnym okresem dla niektórych modeli. Stare opony nie zapewniają już komfortu jazdy ani przyczepności. Kierowcy najczęściej decydują się na kupno nowego ogumienia po ocenie stanu bieżnika. Im jest on płytszy, tym gorszą przyczepność ma samochód. Przepisy mówią, że minimalna głębokość bieżnika to 1,6mm, lecz zaleca się wymianę opon o wiele wcześniej: w ogumieniu letnim bieżnik powinien mieć 2-3mm, w zimowym ok. 4mm. Specjaliści z wypożyczalni Fado mówią, że dobrym kryterium jest też kontrola stanu licznika. Jeśli przejechaliśmy na jednym komplecie opon ponad 25 tys. km, należałoby pomyśleć o jego zmianie.

Jeśli nie mamy doświadczenia i sprzętu potrzebnego do wymiany opon, należy się udać z tym do serwisu. Pamiętajmy, że od prawidłowo założonego ogumienia zależy życie nas i naszych towarzyszy na drodze. Natomiast jeśli pilnowanie terminów oraz koszty wymiany opon przekraczają nasze możliwości, warto rozważyć długoterminowy wynajem auta w firmie Fado. Oszczędzi nam to wszelkich obowiązków związanych z zapleczem technicznym pojazdu.

Autofolierung NRW