Ekologiczna jazda samochodem jest możliwa!

Data dodania: 02.01.2018


Czy wiesz na czym polega jazda ekologiczna? Ma ona doprowadzić do ograniczenia zużycia paliwa i w efekcie do redukcji zanieczyszczeń dostających się do atmosfery. Niezależnie od tego, że wypożyczasz samochód od czasu do czasu, czy korzystasz z niego na co dzień – poznaj przydatne rady, które wspomogą cię w ekonomicznej jeździe każdego dnia.

Pierwsza rada – ruszaj od razu po uruchomieniu auta – nowoczesne modele nie wymagają wcześniejszego rozgrzewania silnika, jest to zbędne nawet zimą. Aby zaoszczędzić czas działania silnika warto także pasy zapiąć przed jego uruchomieniem.

Do drugie – musisz przewidywać. Każdy niezapowiedziany manewr czy gwałtowne hamowanie i ruszanie to dodatkowy pobór paliwa, którego można uniknąć. Aby to zrobić, zachowuj bezpieczne odległości pomiędzy innymi samochodami i staraj się hamować silnikiem. Ważnym jest, aby dostosować prędkość do warunków, które aktualnie panują na drodze.

Co prawda istnieją samochody ze specjalnym systemem „start and stop” jednak wciąż niewiele modeli go posiada, dlatego warto abyś wyrobił sobie nawyk wyłączania silnika nawet podczas krótszego postoju, takiego jak w przypadku zamkniętych rogatek kolejowych. W dużych miastach możesz spotkać specjalne tablice informujące kierowców, kiedy zapali się zielone światło. Czy wiesz o tym, że już kilkusekundowy postój z wyłączonym silnikiem jest w stanie przynieść oszczędności?

wypożyczalnia samochodów Szczecin

Ekonomiczna jazda wymaga również od kierowcy optymalnej zmiany biegów, ponieważ im wyższe obroty silnika tym niższe zużycie paliwa. Wyższe biegi generują mniejszy hałas, a także ograniczają emisję spalin do atmosfery, co nie jest bez znaczenia w przypadku niższego zużycia paliwa. Jeśli skorzystałeś z takiego miejsca, jak wypożyczalnia samochodów, może warto pomyśleć nad modelem auta z automatyczną skrzynią biegów?

Aby spalać mniej – utrzymuj optymalną prędkość. Jeśli wypożyczasz auto z takiego miejsca jak wypożyczalnia samochodów warto postawić na model wyposażony w wygodny tempomat. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się na wszelkiego rodzaju drogach ekspresowych czy autostradach.

Wypożyczalnia aut zaoferowała Ci świetny model? Nie zapomnij sprawdzić ciśnienie w jego oponach. Jest to ważne, ponieważ wpływa na opór toczenia, czyli innymi słowy tarcie. Przy niskim ciśnieniu w oponach tarcie zwiększa się.  Z kolei przy optymalnie napompowanych oponach zużycie paliwa może zostać ograniczone nawet o kilkanaście procent. Warto pamiętać także o tym, że zimowa opony mają grubszy bieżnik i zwiększają tarcie, czyli w efekcie zużycie paliwa. Warto dopasować ogumienie do odpowiedniej pory roku.

Fado