Dodatkowe opłaty za wynajem – na co uważać

Data dodania: 14.10.2016


Oferta wypożyczalni samochodów zachęca coraz więcej osób do skorzystania z możliwości wynajęcia auta. Niezależnie od tego czy wypożyczamy pojazd na potrzeby firmy, z okazji wakacyjnego wyjazdu czy zmuszają nas do tego inne, niespodziewane przypadki życiowe warto wiedzieć, że każda umowa o wynajem przewiduje określone prawa i obowiązki, zarówno wypożyczalni, jak i najemcy. Na jakie dodatkowe opłaty za wynajem należy szczególnie uważać?

Zwrot lub wydanie poza godzinami pracy

Podstawowy wynajem pojazdu wygląda następująco: najemca rezerwuje wybrany model, umawia się na okres wypożyczenia i w ustalonym terminie przyjeżdża do siedziby firmy po auto. Większość wypożyczalni samochodów proponuje jednak klientom możliwość odebrania lub zwrotu pojazdu w dowolnie wybranym przez nich miejscu. Oczywiście za takie udogodnienie niemal zawsze zapłacimy dodatkowo.

Przekroczenie określonego limitu kilometrów

Wynajmując samochód klient może wybrać ofertę bez limitu kilometrów lub z ograniczeniem. Wypożyczenie pojazdu z nałożonym limitem kilometrów na dobę wiąże się naturalnie z niższą ceną za wykonanie usługi, dlatego dość często najemcy wybierają właśnie tę możliwość. Natomiast warto wcześniej zastanowić się czy nie będzie to jedynie pozorna oszczędność, ponieważ po przekroczeniu takiego limitu zostaną na nas nałożone dodatkowe opłaty.

Dodatkowe wyposażenie pojazdu

Standardowo przedmiotem umowy najmu jest sam pojazd, bez żadnego dodatkowego wyposażenia. Za takie można rozumieć praktyczne gadżety, często niezbędne dla kierowcy, takie jak bezprzewodowy zestaw słuchawkowy, nawigacja GPS, fotelik samochodowy czy rejestrator jazdy. Nie każda wypożyczalnia ma w swojej ofercie możliwość dodatkowego wyposażenia pojazdu, dlatego jeżeli zależy nam z góry na wynajęciu auta z określonym sprzętem warto zapytać o to na przykład podczas rezerwacji samochodu.

Brudne auto z pustym bakiem

Niemal każda wypożyczalnia samochodów w Szczecinie lub innym mieście będzie oczekiwała, że klient zwróci pojazd w takim samym stanie, w jakim został mu wydany. A zatem można się spodziewać dodatkowych opłat w sytuacji, w której oddawany samochód jest brudny lub z pustym bakiem. Najlepiej i najkorzystniej dla klienta jest zadbać o stan samochodu we własnym zakresie, ponieważ koszt związany z umyciem pojazdu i zwrotu za paliwo, jakie zostaną doliczone do naszego rachunku przez wypożyczalnię będą z pewnością o kilka procent wyższe.

Kolizja, stłuczka lub mandat

Podczas jazdy wynajmowanym samochodem warto mieć się na baczności i wykazać się co najmniej podwójną czujnością za kierownicą. W przypadku kolizji czy stłuczki z winy najemcy najczęściej jest on zobowiązany do pokrycia kosztów tytułem odszkodowania – o ile ubezpieczenie nie przewiduje innego postępowania. Kierowcę czeka również podwójna kara, jeżeli popełni wykroczenie drogowe i otrzyma mandat.


Zobacz ofertę wypożyczalni samochodów: fadoauto.pl