Co warto mieć w samochodzie?

Data dodania: 22.11.2016


Każdy kierowca, niezależnie od tego czy wybiera się w krótką przejażdżkę czy w dłuższą trasę powinien zadbać o odpowiednie przygotowanie do jazdy. Oprócz pełnej koncentracji i skupienia warto mieć pod ręką kilka praktycznych gadżetów, które często okazują się niezwykle przydatne w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Co warto mieć w samochodzie?

Dla bezpieczeństwa i nie tylko

Prawdziwym hitem na polskich drogach w ostatnim czasie stały się wideorejestratory. Z perspektywy policjantów wpływa to na bezpieczeństwo na drodze – po pierwsze, na dedykowane skrzynki mailowe przychodzi coraz więcej nagrań, na których dokładnie widać przewinienia piratów drogowych. Po drugie, sama świadomość tego, jak często inni kierowcy mają na wyposażeniu rejestrator jazdy sprawia, że stajemy się bardziej ostrożni.

Wśród elektronicznych gadżetów, które doceniają kierowcy na pewno nie może zabraknąć systemu nawigacji oraz ładowarki samochodowej. Przydatne okazują się też między innymi: uchwyt na smartfona, dzięki któremu nasz telefon zawieszony na linii wzroku może pełnić rolę GPS.

Z kolei rodziny podróżujące z pociechami chętnie sięgają po przenośne odtwarzacze DVD, które ułatwiają nawet małym dzieciom dobrze znosić dłuższe podróże. Podgrzewane poduszki pod kark doceni każdy pasażer, dla którego długa jazda samochodem okazuje się nieprzyjemna w skutkach, jeśli chodzi o bóle kręgosłupa.

Potrzebujesz auta na wynajem? Zobacz: wypożyczalnia samochodów Szczecin

A co trzeba mieć w aucie?

Oprócz praktycznych dodatków, które ułatwiają życie kierowców w samochodzie musi się też znaleźć miejsce na obowiązkowe wyposażenie. Zgodnie z polskim prawem w każdym samochodzie musi znajdować się gaśnica typu ABC z homologacją oraz trójkąt ostrzegawczy.

Powinniśmy też pamiętać o wyposażeniu, które co prawda nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie warto jest mieć je pod ręką. Chodzi między innymi o odblaskowe kamizelki, apteczkę czy zapasowej żarówki, które mogą nas nawet uchronić od mandatu za brak oświetlenia.

Co kraj to obyczaj

Wybierając się na wycieczki czy wyjazdy zagraniczne powinniśmy też pamiętać o tym, żeby zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym państwie, do którego się udajemy. W innym przypadku przykrą pamiątką z podróży może być dość dotkliwy dla portfela mandat.

Jak pokazuje doświadczenie raczej nie ma co liczyć na wyrozumiałość zagranicznych służb mundurowych, więc na przykład w Słowacji trzeba mieć przy sobie między innymi linkę do holowania pojazdu, lewarek czy klucz do zmiany kół. W Czechach z kolei możemy zostać ukarani mandatem za brak kamizelek odblaskowych dla każdego pasażera.


Polecamy: wypożyczalnia samochodów Fado

audi r8 widebody