Choroba lokomocyjna u zwierząt

Data dodania: 05.06.2017


Podróże charakteryzują się tym, że zazwyczaj są długie i ciekawe. Jednak nawet najbardziej atrakcyjna wyprawa samochodowa może skończyć się nieciekawie, jeśli cierpimy na chorobę lokomocyjną. Jeśli w trasie towarzyszy nam nasz czworonożny przyjaciel, to musimy zadbać również o jego samopoczucie. Przypominamy, jak wygląda choroba lokomocyjna u zwierząt
i jak sobie z nią radzić.

Choroba lokomocyjna, inaczej nazywana nietolerancją transportową, to najprościej mówiąc niechęć do jazdy jakimikolwiek środkami transportu. Jej objawy są bardzo charakterystyczne u ludzi, jednak w przypadku zwierząt musimy nauczyć się rozróżniać dwa zjawiska związane z podróżowaniem autem. Dzięki odpowiedniemu rozpoznaniu będziemy mogli sprawnie radzić sobie z problemem i pomóc cierpiącemu zwierzęciu. U psów rozróżnia się dwa rodzaje zaburzeń: lęk lokomocyjny oraz chorobę lokomocyjną. Ten pierwszy można rozpoznać poprzez obserwację zachowania naszego pupila w momencie zbliżania się do pojazdu. Jeśli zwierzę chowa się, ucieka, jest niespokojne lub zaniepokojone, oznacza to, że mamy do czynienia z lękiem. Choroba lokomocyjna natomiast objawia się przede wszystkim mdłościami, wymiotami, nadmiernym ślinieniem się, niekontrolowanym wypróżnianiem. Pies cierpiący na ta dolegliwość zachowuje się apatycznie, jednak może wyć, szczekać lub popiskiwać. Nieodłącznym objawem jest również przyśpieszone bicie serca oraz zmiany temperatury ciała – może się gwałtownie obniżyć lub podnieść.

Każdy właściciel psa powinien zapamiętać, że surowo zabrania się podawania zwierzęciu leków przeznaczonych tylko dla ludzi. Coraz częściej opiekunowie czworonogów podają swoim pupilom popularne preparaty łagodzące objawy choroby lokomocyjnej. Należy obowiązkowo zapamiętać, że nawet jeśli dostosujemy dawkę do wielkości naszego zwierzęcia, lek może mu bardzo zaszkodzić.

Winter Polska

Najlepszą metodą na unikniecie stresu związanego z podróżowaniem jest nakarmienie zwierzęcia dzień wcześniej oraz jazda z pustym żołądkiem. Warto również zabrać psa na długi spacer przez wyjazdem. Zastosowanie się do zasad spokojnej jazdy również wpłynie pozytywnie na samopoczucie naszego czworonożnego przyjaciela. Jeśli tego tupu rozwiązania nie działają i pies ciągle odczuwa dyskomfort związany z podróżowaniem, należy zgłosić się do lecznicy weterynaryjnej – tam specjalista określi diagnozę i wypisze odpowiednie leki.

Podstawowa wiedza na temat choroby lokomocyjnej pozwoli nam w odpowiedni sposób reagować na objawy pojawiające się u zwierząt, a z czasem pozwoli na eliminację schorzenia. Dzięki temu będziemy mogli bez obaw korzystać z usług wypożyczalni samochodów osobowych, podróżować pociągami oraz busami, a także przemieszczać się drogą lotniczą razem z naszym czworonogim przyjacielem.

Fado